سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
امام حسین (ع) اَلبَخيلُ مَن بَخِلَ بِالسَّلامِ؛ بخيل ، كسى است كه در سلام كردن بخل ورزد.
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
ایا از عملکرد بخش کتابخانه دانشکده رضایت دارید؟

بله
خیر

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
صفحه اصلی > درباره دانشکده > تاریخچه 

تاریخچه دانشکده:

دانشکده پرستاری و مامايی و پیراپزشکی رفسنجان از سال 1365 هم زمان با تأسيس دانشکده پزشکی در اين شهرستان اقدام به پذيرش دانشجو در رشته کاردانی پرستاری نمود. در سال 1366 و با تصويب شورای عالی برنامه ريزی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مقطع کاردانی رشته پرستاری به کارشناسی ارتقاء يافت و این دانشکده در خصوص پإیرش دانشجوی کارشناسی پرستاری اقدام نمود. در سال 1367 دانشکده پرستاری از دانشکده پزشکی تفکیک و به مکان جديد(محل فعلی) منتقل  و تحت عنوان دانشکده پرستاری و مامايی شروع به فعاليت نمود و در سال 1368 پذيرش دانشجو در مقطع کاردانی مامايی نيز انجام شد.  در سال 1369 با تأسيس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی رفسنجان به عنوان يکی از دانشکده های اصلی دانشگاه معرفی و چارت سازمانی آن تصويب گردید. 

در حال حاضر چارت سازمانی این دانشکده مشتمل بر 7 گروه آموزشی با عناوین: گروه های پرستاری داخلی جراحی، روان پرستاری و بهداشت روان، بیماری های کودکان، اصول و فنون پرستاری، بهداشت همگانی و مامائی، و گروه علوم پایه، عمومی و هوشبری می باشد.

از سال 1370 علاوه بر پذیرش دانشجو در رشته های پرستاری و مامائی، این دانشکده اقدام به پذیرش دانشجو مقطع کاردانی در رشته های اتاق عمل، هوشبری و علوم آزمایشگاهی و از سال 1373 در رشته تکنولوژی پرتوشناسی(رادیولوژی) نمود. از سال 1385 مقطع مامائی از کاردانی به کارشناسی ارتقاء یافت و از سال 1387 رشته های پیراپزشکی(اتاق عمل، هوشبری، رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی) مشمول این ارتقاء قرار گرفته و به کارشناسی تبدیل شدند که از همان ابتدا، این دانشکده در رشته های فوق الذکر دانشجو پذیرش نمود. از سال 1386 اولین گروه دانشجویان کاردانی فوریت های پزشکی به صورت نیمه متمرکز وارد دانشکده گردیدند. و بالاخره اینکه از سال 1389 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته های مامائی، علوم آزمایشگاهی و هوشبری گردید و در حال حاضر وضعیت پذیرش دانشجو به همین روال ادامه دارد.  

به منظور ارتقائ علمی دانشکده پرستاری مامایی در صدد تشکیل گروه های آموزشی بهداشت همگانی ( مستقل از گروه مامایی)، مدیریت پرستاری، مامایی( مستقل از گروه بهداشت همگانی)، بهداشت مادر و کودک یا بهداشت باروری، مرکز تحقیقات پرستاری و مرکز تحقیقات مامایی می باشد.

پس از تایید نهایی از بورد پرستاری به شورای گسترش علوم پزشکی و راه اندازی تحصیلات تکمیلی، از سال 1392 اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد داخلی و جراحی و مراقبت های ویژه و سالمندی نمود و ان شاالله در سال 1395 نیز پس از تایید نهایی بورد مامایی اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی خواهد نمود.

از سال 1394 دانشکده پرستاری مامایی از دانشکده پیراپزشکی تفکیک گردید و تا قبل از این سال، این دو دانشکده ادغام بودند. در حال حاضر با برخورداری از نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد در رشته های پرستاری پیوسته، مامایی پیوسته و ناپیوسته و فوریت های پزشکی( کاردانی و ناپیوسته) رسالت تربیت نیروی انسانی سالم، پایسته، متعهد و اخلاقی را بر عهده دارد.

برنامه های کوتاه مدت و میان مدت دانشکده:

برنامه میان مدت:

به منظور ارتقاء وضعیت علمی دانشکده پرستاری مامائی، درصدد تشکیل گروه های آموزشی بهداشت همگانی(مستقل از گروه مامائی)، مدیریت پرستاری، مامائی(مستقل از گروه بهداشت همگانی)، بهداشت مادر و کودک یا بهداشت باروری، مرکز تحقیقات پرستاری و مرکز تحقیقات مامائی می باشد.

 

 برنامه کوتاه مدت:

اقدام در خصوص تفکیک دانشکده پرستاری ، مامائی از پیراپزشکی تا در آینده نزدیک شاهد تاسیس دانشکده مستقل پیراپزشکی باشیم.

-پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته فوریت های پزشکی از بهمن 95 آغاز خواهد شد

 - پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی از سال 1392و مراقبت های ویژه و سالمندی از سال 94 و کارشناسی ارشد مامایی از سال 95 صورت گرفته است

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 3765
 بازدید امروز : 147
 کل بازدید : 924909
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1/0469